
Substancja czynna : Bupropion
Dawkowanie : 150 mg
Cena : 44,77 – 214,89 €
knopka
Gdzie kupić lek Zyban w Polsce
W tradycyjnych aptekach w Polsce raczej nie znajdziesz leku Zyban. Jest on jednak dostępny w aptece internetowej Zyban przez cały rok 2025-2026.
Lek ten jest sprzedawany po niskiej cenie. Szybka dostawa za pobraniem na terenie całej Polski.
Zyban to lek, który od wielu lat pomaga ludziom rzucić palenie. Jest przepisywany osobom, które próbowały rzucić palenie na własną rękę, ale nie udało im się pokonać uzależnienia od nikotyny. Jeśli mieszkasz we Włoszech i szukasz miejsca, gdzie można kupić Zyban online, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa ten lek, jakie są jego cechy szczególne i na co należy uważać podczas zamawiania przez Internet.
Obecnie istnieje wiele sposobów walki z uzależnieniem od nikotyny: plastry, spraye, tabletki, gumy do żucia, papierosy elektroniczne itp. Jednak każda metoda ma swoje wady i zalety.
W przeciwieństwie do nikotynowej terapii zastępczej (NTS), Zyban nie zawiera nikotyny. Działa inaczej, oddziałując na mózg, a dokładniej na obszary związane z nawykami i uzależnieniem. Pomaga to osobom, u których rzucenie palenia wiąże się z dużym stresem, depresyjnym nastrojem i drażliwością. Ogólnie rzecz biorąc, Zyban nie tylko „zastępuje” nikotynę, ale pomaga organizmowi przystosować się i zapomnieć o niej.
Czym jest Zyban?
Zyban to nazwa handlowa leku, którego substancją czynną jest bupropion. Początkowo był sprzedawany jako lek przeciwdepresyjny, ale badania wykazały, że pomaga osobom pragnącym rzucić palenie lepiej radzić sobie z drażliwością i „objawami odstawienia”.
Mechanizm działania
Zyban oddziałuje na chemiczne procesy zachodzące w mózgu. Blokuje wychwyt dopaminy i noradrenaliny, hormonów odpowiedzialnych za motywację i przyjemność. Kiedy rzuca się palenie, to właśnie brak tych substancji powoduje depresję, apatię i nerwowość. Dzięki bupropionowi organizm łatwiej przystosowuje się do życia bez nikotyny. Osoba rzucająca palenie odczuwa mniej intensywne objawy odstawienia i szybciej przyzwyczaja się do nowego trybu życia.
Według statystyk Zyban znacznie zwiększa szanse na rzucenie palenia na dobre. Badania pokazują, że jego stosowanie daje lepsze wyniki niż plastry nikotynowe lub indywidualne próby. Jednak kluczowym czynnikiem pozostaje motywacja samej osoby. Zyban ułatwia drogę, ale nie robi wszystkiego za Ciebie.
Osoby rzucające palenie często borykają się z wahaniami emocjonalnymi. Stają się drażliwe, pogarsza się ich nastrój, zmniejsza się koncentracja. Zyban pomaga złagodzić te objawy. Nie zastępuje jednak wsparcia psychologicznego: komunikacja, wsparcie bliskich, konsultacje z psychologiem – wszystko to zwiększa szanse powodzenia.
Wskazania
Zyban stosuje się:
- w leczeniu uzależnienia od nikotyny;
- jako lek przeciw długotrwałej depresji;
- w profilaktyce sezonowych zaburzeń emocjonalnych.
Najczęściej jednak jest przepisywany jako lek przeciw paleniu tytoniu, szczególnie osobom, które nie potrafią samodzielnie pozbyć się nałogu lub już bezskutecznie próbowały to zrobić.
Przeciwwskazania
Zyban ma przeciwwskazania, które należy bezwzględnie uwzględnić:
- drgawki lub epilepsja w wywiadzie;
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia);
- jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO (leki przeciwdepresyjne starszej generacji);
- indywidualna nietolerancja;
- poważne zaburzenia czynności wątroby lub nerek.
Należy zachować ostrożność również w przypadku nadciśnienia tętniczego lub choroby afektywnej dwubiegunowej.
Jak stosować
Zyban należy przyjmować zgodnie z poniższym schematem:
- Pierwsze 3 dni: jedna tabletka (150 mg) rano;
- Od 4. dnia: 150 mg dwa razy dziennie (rano i po południu), ale w odstępie co najmniej 8 godzin między dawkami;
- Leczenie trwa od 7 do 12 tygodni, w zależności od reakcji organizmu.
Zdecydowanie nie zaleca się nagłego przerwania leczenia. Jeśli leczenie musi zostać przerwane przedwcześnie, lepiej stopniowo zmniejszać dawkę.
Dawkowanie (150 mg) – co zrobić w przypadku pominięcia tabletki?
W przypadku pominięcia dawki nie należy przyjmować dawki następnej. Należy po prostu kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z dotychczasowym schematem. Nigdy nie należy przyjmować leku Zyban dwukrotnie pod rząd lub w odstępie krótszym niż 8 godzin. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Zyban może powodować działania niepożądane:
- bezsenność;
- suchość w ustach;
- bóle głowy;
- nudności;
- drażliwość.
Rzadziej mogą wystąpić reakcje skórne, utrata apetytu, zawroty głowy, zmiany ciśnienia krwi. W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić drgawki. W razie jakichkolwiek obaw należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Zyban może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w szczególności:
- leki przeciwdepresyjne;
- leki przeciwpsychotyczne;
- leki przeciwpadaczkowe;
- alkohol.
Nie należy łączyć leku Zyban z innymi silnymi substancjami bez konsultacji z lekarzem. Należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli pacjent już przyjmuje regularne leki.
Wnioski
Jeśli od dawna chcesz rzucić palenie, Zyban może okazać się bardzo pomocny. Najważniejsze jest, aby stosować go odpowiedzialnie, przestrzegając zasad stosowania i nie polegając wyłącznie na tabletkach. W walce z nikotyną ważne jest kompleksowe podejście: leki, wsparcie, zmiana stylu życia. Tylko w ten sposób wyniki będą trwałe i długotrwałe.